ترانزیت داخلی چیست و چگونه انجام می­ گیرد؟

حتما تابحال کلمه ترانزیت را شنیده اید بی آنکه بدانید ترانزیت دقیقا به چه معناست. یا شاید برایتان جالب باشد که بدانید ترانزیت داخلی چیست. کلمه transit در لغت به معنای منتقل کردن و عبور دادن است. توضیح این کلمه در فرهنگ لغت، انتقال دادن اشیاء، کالاها یا افراد از نقطه ای به نقطه دیگر بیان شده. اما در حمل و نقل بین­الملل، صادرات و واردات کالا، ترانزیت کلمه ای پرکاربرد است.

به طور کلی، همانطور که ذکر شد، به منتقل کردن یک کالا از یک کشور به کشور دیگر، ترانزیت گفته می­شود. برای مثال اگر یک کالا از کشور A به B منتقل شود ممکن است در میان راه از برخی کشور ها ترانزیت شود. در مفهوم ترانزیت، مبدا و مقصد کالا مهم نیست، بلکه عمل انتقال کالا مورد توجه است. اما در این مقاله از سایت دانا حمل ما قصد داریم بیشتر به مفهوم ترانزیت داخلی و چگونگی انجام آن بپردازیم.

انواع حمل و نقل بین المللی

ترانزیت داخلی چیست؟

فرآیند ترانزیت داخلی را می­توان، انتقال کالای ترخیص نشده از یکی از گمرکات مرزی به گمرکی دیگر در داخل کشور، تعریف کرد. این اتفاق زمانی رخ می­دهد که یک بار از یکی از نقاط مرزی کشور وارد شده، اما به دلایلی امکان ترخیص کالا وجود ندارد. در نتیجه کالای گمرک نشده از یکی از گمرکات مرزی به گمرکی دیگر در داخل کشور ترانزیت می­شود تا امور قطعی گمرکی و ترخیص کالا، در آنجا انجام گیرد.

تشخیص لزوم ترانزیت داخلی کالا ممکن است بر عهده گمرک و یا صاحب بار باشد. کلیه فرایند انتقال با نظارت بسیار دقیق و تشریفات گمرکی صورت می­گیرد. کالایی که قرار است ترانزیت شود، در گمرک مبدا بازرسی می­شود. اگر کالای اظهار شده با کالای ارسالی مطابقت نداشته باشد، بار قاچاق شناخته می­شود. همچنین کالا باید تا یک تاریخ مشخص به گمرک مقصد برسد. در غیر اینطورت مجددا کالای قاچاق محسوب می­شود. مگر اینکه بعلت تصادف یا یک حادثه در انتقال بار خلل ایجاد شود. ترانزیت داخلی به اشکال گوناگونی صورت می­گیرد که در ادامه بر بررسی آنها می­پردازیم.

 

انواع ترانزیت داخلی

برخلاف تصور عموم، ترانزیت داخلی علاوه بر روش های زمینی، از طریق مسیر های آبی و هوایی نیز انجام می­گیرد. حتی ممکن است انتقال کالا به صورت ترکیبی از این روش ها باشد.

 

ترانزیت زمینی

ترانزیت داخلی چیست؟

یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین روش های ترانزیت در ایران، ترانزیت زمینی بوسیله خطوط جاده ای می­باشد. این روش بوسیله ماشین های ترانزیت مانند تریلی، کمپرسی و انواع کامیون، انجام می­گیرد و بیشتر برای بارهای سنگین با تناژ بالا مورد استفاده قرار می­گیرد. ترانزیت ریلی نیز یکی دیگر از شیوه های ترانزیت زمینی است که برای بار با حجم بسیار بالا کاربرد دارد. البته از آنجاییکه در همه شهر ها خطوط ریلی وجود ندارد، این روش در همه مواقع قابل استفاده نیست.

 

ترانزیت هوایی

نرانزیت هوایی

حمل و نقل هوایی با وجود هزینه بر بودن، سریع ترین شیوه ترانزیت می­باشد. این روش بیشتر برای کالاهایی که سرعت انتقال آنها اهمیت دارد یا فساد پذیز هستند، مورد استفاده قرار میگیرد. برای مثال محصولات کشاورزی و خوار و بار، یا محصولات پزشکی و دارویی، از طریق ترانزیت هوایی جابجا می­شوند. البته اگر بار زیر یک تن داشته باشیم و سرعت انتقال برای گیرنده کالا مهم باشد، ترانزیت هوایی شیوه ای مناسب است. توجه کنید که یکی از روش های کسب درآمد برای کشورها، ترانزیت هوایی می­باشد.

 

ترانزیت دریایی

ترانزیت دریایی

تقریبا می­توان گفت، ترانزیت دریایی با قدمت ترین شیوه ترانزیت می­باشد. در این روش محموله هایی با وزن چند هزار تن از طریق قایق، لنج یا کشتی ترانزیت می­شوند. ترانزیت دریایی بیشتر در حمل و نقل بین­المللی کاربرد دارد. کشور هایی که به آب های آزاد دسترسی دارند یا با یکدیگر مرزهای آبی دارند، می­توانند از این شیوه استفاده کنند. البته این روش برای ترانزیت داخلی هم مورد استفاده قرار می­گیرد. ترانزیت دریایی یکی از شیوه های مهم در جابجایی نفت و فرآورده های نفتی است. این روش خطرات کمتری نسبت به سایر روش های ترانزیت داخلی در بر دارد. همچنین از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون بصرفه می­باشد.

 

ترانزیت داخلی چگونه انجام می­گیرد؟

هنگامی که کالا به گمرک مبدا می­رسد، مسئول حمل کالا که قرار از عملیات ترانزیت را انجام دهد، پس از ارائه مدارک و تنظیم اظهارنامه گمرکی، درخواست ترانزیت داخلی را به گمرک ارائه می­دهد. سپس همانطور که پیش­تر گفتیم کالا مورد بازرسی دقیق قرار می­گیرد تا از انطباق مدارک و اظهار نامه با بار اطمینان حاصل گردد.

در مرحله بعد، کارشناسان گمرک بسته به مواردی همچون نوع کالا، ارزش کالا، کاربرد آن، میزان حقوق ورودی کالا، روش ترانزیت کالا و تجاری یا تولیدی بودن آن، مبلغی را بعنوان تضمین تعیین می­کنند. مسئول ترانزیت و شرکت های باربری موظف اند جهت تضمین رساندن کالا به گمرک مقصد بدون هیچگونه دخل و تصرف، این مبلغ ضمانت را به گمرک بپردازند.

البته معمولا این مبالغ اعداد بسیار بزرگی هستند و تنوع بار نیز در فرایند ترانزیت بسیار بالاست. در نتیجه شرکت های باربری باید با شرکت های بیمه مورد تایید گمرک قرار داد ببندند. در این صورت برای برای هر پروژه ترانزیت، ضمانت نامه های لازم را از بیمه دریافت می­کنند. به این ضمانت نامه ها بن ترانزیت گفته می­شود.

پس از انجام این مراحل، مجوز بارگیری و ارسال کالا به گمرک مقصد صادر می­شود. در هنگام خروج بار از گمرگ، یکبار دیگر مورد بازرسی قرار ­می­گیرد.

پس از خروج از گمرک مبدا، کالاها باید تا تاریخی که در پروانه ترانزیت ذکر شده به گمرک مقصد برسند. وگرنه همانطور که گفتیم بعنوان کالای قاچاق شناخته می­شوند. در این حالت جریمه دیر کرد به بار تعلق می­گیرد. بعلاوه به محض رسیدن به گمرک مقصد، کالا ها به صورت کاملا دقیق بررسی و موشکافی می­شوند تا عدم دخل و تصرف در بار تایید شود.

اما در حالت معمول، پس از رسیدن بار به گمرک مقصد، مجددا مورد بازرسی قرار می­گیرد. بعد از تایید شرایط بار با مدارک موجود، قبض انبار گمرک مقصد صادر می­شود و صاحب بار می­تواند اقدام به ترخیص کالا نماید. همچنین در انتها با اعلام وصول گمرک مقصد، بن ترانزیت تسویه شده و از لیست دیون شرکت باربری در قبال گمرک و شرکت بیمه، خارج می­شود.

 

سخن پایانی

با پیشرفت چشمگیر اقتصاد و واردات و صادرات کالا در جهان، بخصوص کشور ایران، صنعت حمل و نقل پیشرفت های شگرفی داشته است. یکی از راه های حمل و نقل کالا ها، ترانزیت می­باشد. در این مقاله از سایت دانا حمل به تفصیل، انواع روش های ترانزیت داخلی را بررسی نمودیم که البته همگی برای ترانزیت خارجی هم مورد استفاده قرار می­گیرند. همچنین مراحل و شیوه انجام ترانزیت داخلی را نیز مورد بررسی قرار دادیم. امید است که این مطالب در آگاه سازی شما نسبت به ترانزیت داخلی، کمک کننده بوده باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم