فریت بار و کارگو چیست؟ آشنایی با روش‌های ارسال بار

با نگاه به اطراف خودمان می‌توانیم صدها کالا را ببینیم که در کشور ایران تولید نشده‌اند. این کالاها  معمولاً به شکل عمده تهیه می‌شود، شاید این سوال را در ذهن شما ایجاد کرده باشند که این اجناس چگونه از کشورهای دیگر به ایران ارسال شده‌اند؟ در دنیای مدرن امروزی راه‌های زیادی برای ارسال بار وجود دارد و هر کدام از آن‌ها مزایا و معایبی نیز دارند؛ برای نمونه از روش‌های ارسال بار می‌توانیم به کشتی‌ها اشاره کنیم که در کنار ایمن بودن و هزینه کم عیب بزرگی چون مدت‌ زمان طولانی حمل و نقل بار را دارند. روش‌های دیگری که نوع خاصی از حمل‌ونقل هوایی هستند، این مشکل را برطرف کرده‌اند.

کارگو و فریت بار دو روش حمل بار است که هر کدام با اهداف گوناگون تجاری و شخصی کالا را در سریع‌ترین زمان ممکن به مقصد می‌رساند. ما در این مقاله از دانا حمل به بررسی این دو روش حمل بار می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

فریت بار و کارگو چه تفاوتی با هم دارند؟

اصلی‌ترین تفاوتی که میان این دو به چشم می‌خورد، هزینه‌های دریافت ‌شده توسط شرکت‌های حمل‌ و نقل است. کارگو ارسال بار را معمولاً توسط وسایل نقلیه بزرگ‌تر مانند کشتی‌های باری و هواپیماهای غول‌پیکر انجام می‌دهد، اما فریت بار از وسایل نقلیه کوچک‌تر مانند کامیون، کشتی و هواپیما برای ارسال بار استفاده می‌کند. به شکل کلی می‌توانیم بگوییم هر دو اصطلاح برای کالاهای وارداتی و صادراتی کاربرد دارند. در دنیای مدرن امروزی تفاوت بین این دو بسیار کمتر شده، اما در اصل مقاصد تجاری توسط کارگو صورت می‌گیرد، در حالی ‌که در فریت بار، کالاها با اهداف شخصی ارسال می‌شوند. در ادامه به صورت جزئی‌تر این دو روش‌های ارسال بار را توضیح می‌دهیم.

کارگو یعنی چه؟

کارگو دارای تعاریف مختلفی است. این واژه مانند سایر واژه‌ها ممکن است معناهای مختلفی در کشورهای دیگر داشته باشد. هر کس بسته به نوع فعالیت خود در صنعت حمل‌ونقل و بازرگانی خارجی می‌تواند برداشت خاصی از این کلمه داشته باشد. اگر بخواهیم به شکل ساده و قابل ‌فهم کارگو را تعریف کنیم، باید بگوییم کارگو یک روش حمل بار است که در آن یک یا چند کالا به وسیله هواپیماهای غیر مسافربری و تجاری به دیگر نقاط ارسال می‌شوند.

در کشور ایران کارگو، بیشتر به شکل هوایی این نوع حمل بار گفته می‌شود. برای درک بهتر یک مثال می‌زنیم، شما در یک کشور خارجی اقدام به خرید یک کالا کرده‌اید و صاحب یک شرکت نیز هستید، هواپیماهای مسافربری در این زمینه نمی‌توانند به شما کمک کنند. درواقع انتقال این کالا توسط شرکت‌هایی صورت می‌گیرد که برای حمل بار هواپیماهایی در اختیار دارند. حال کافی است به یکی از این شرکت‌ها مراجعه کرده و پس ‌از انجام امورات اداری و گرفتن مجوزها از طریق کارگو کالای خود را به کشور مقصد بفرستید. همان‌طور که گفتیم کارگو برای مقاصد تجارتی استفاده می‌شود.

انواع روش‌های کارگو

توجه کنید که این خدمات فقط مختص ارسال هوایی نبوده و با توجه به راه ارتباطی کشور مبدأ و مقصد احتمال دارد روش کارگو به شکل زمینی با کامیون و قطارهای باری یا حتی به‌ صورت دریایی و اقیانوسی توسط کشتی‌های باربری و غول‌پیکر انجام شود. در صورت مسافت طولانی میان دو کشور بهتر است از روش مسیر آبی ایمن برای حمل بار خود استفاده کنید.  اگر مرز بین دو کشور امنیت خوبی داشته به صرفه‌تر خواهد بود که از روش زمینی کارگو بهره‌مند شوید، اما اگر اهمیت زمان بسیار بالا باشد و بار باید هرچه سریع‌تر به کشور مقصد برسد، پس کارگوی هوایی بهترین روش برای ارسال بار به خارج از کشور خواهد بود.

روش‌های ارسال بار

مراحل کارگو

به‌ طور معمول چند مرحله در کارگو صورت می‌گیرد که به شکل زیر است:

 • ابتدا از بسته‌بندی شرکت خدمات کارگو اطمینان کامل به دست آورید.
 • مشخصات کالا چون وزن و ابعاد را به ‌دقت بررسی و محاسبه کنید.
 • به شرکت ارائه‌دهنده خدمات کارگو درخواست ارسال بار دهید.
 • هزینه‌های کارگو را بپردازید.
 • مراحل اداری لازم را انجام داده و فاکتور را دریافت کنید.
 • اجناس و کالا را به شرکت بسپارید.
 • در آخر پیگیری بار پس‌ از رسیدن پروازهای کارگو

هزینۀ کارگو

مهم‌ترین عواملی که می‌توانند در قیمت کارگو اثر بگذارند موارد زیر هستند:

 وزن و حجم کالا یا بار

بدیهی است با افزایش وزن، هزینه‌ی شما نیز افزوده می‌شود مانند شرکت پست.

مقصد بار

فاصله‌ی دو کشور هر چه بیشتر باشد هزینه نیز بالاتر می‌رود. برخی از مواقع کشور مقصد به ما نزدیک است، اما به دلیل عدم وجود پرواز مستقیم با طولانی‌تر شدن مسیر هزینه هم افزایش می‌یابد.

 نوع کالا یا بار

مصوبات هر کشور برای ارسال هوایی متفاوت است که می‌توانند بر هزینه‌ی ارسال کالای شما تأثیر بگذارند.

 قوانین موجود در کشور مبدأ و مقصد

شبیه‌ به مورد قبلی است.

شرکت خدمات دهنده کارگو

هر شرکت برای این مسئله نرخی تعیین کرده‌ است. ممکن است حضور سابقه و اعتبار در یک شرکت هزینه‌های آن را افزایش دهد.

فریت بار یعنی چه؟

این واژه در اصطلاح به‌ معنای ارسال هوایی بار مسافران است و معمولاً برای حمل بار یا کالا توسط قطار یا کامیون به کار می‌رود. اصطلاحاتی چون کامیون حمل بار و قطارهای بار از اینجا نشأت گرفته‌اند. امروزه با اضافه شدن حمل‌ و نقل هوایی به آن، فریت بار  از روش‌های ارسال بار با هواپیما را نیز در برمی‌گیرد. پس به شکل کلی می‌توانیم بگوییم فریت بار دربر گیرندۀ ارسال بار یا حمل‌ونقل کالا با کامیون، کشتی، هواپیما و قطار است.

کاربرد فریت بار

اگر قصد مهاجرت به کشور دیگر را داشته باشید، این روش یکی از روش‌های ارسال بار است که ارسال برای وسایل و لوازم مورد نیاز به کشور مقصد می‌توانید انتخاب کنید. مقاصد شخصی در این نوع ارسال بار مطرح هستند و درنتیجه ماهیت تجاری در آن‌ها دیده نمی‌شود. درواقع بار شما خصوصی است و برای ارسال آن از فریت بار بهره می‌برید. قبل‌ از آن ‌که شما به کشور مقصد برسید، فریت بار تمامی بار و وسایل شما را به آن کشور ارسال کرده؛ زیرا معمولاً چند روز زودتر پرواز آن صورت می‌گیرد.

مراحل فریت بار

این مراحل به ‌صورت زیر انجام می‌شود:

 • در ابتدا پالت‌بندی محموله صورت می‌گیرد.
 • تشریفات گمرکی بار به ‌منظور فریت بار انجام می‌شود.
 • در این مرحله بارنامه شرکت‌های هواپیمایی جهت فریت بار به مقصد صادر می‌گردند.
 • بسته‌بندی محموله توسط تیم بسته‌بندی یک شرکت معتبر به شکل اصلی صورت می‌گیرد.
 • خودروی باری محموله را برای فریت بار به فرودگاه می‌رساند.

هزینه‌ی فریت بار

عواملی مانند وزن و حجم بار، فاصله تا کشور مقصد، هزینه‌ی شرکت فریت بار، مالیات تعیین شده برای بار، چگونگی ارسال بار (هوایی، دریایی، زمینی) و … بر هزینه‌ی نهایی فریت بار اثرگذار هستند. برای اطلاع از هزینه دقیق می‌توانید به شرکت‌های حمل بار مراجعه کنید.

عوامل مؤثر در زمان رسیدن محموله به مقصد در فریت بار

عوامل گوناگونی در این مسئله مؤثر هستند که عبارت‌اند از:

 • چه تعداد پرواز هواپیمایی از کشور مبدأ صورت‌ گرفته‌‌ است؟
 • رزرو هواپیمایی حمل کننده به ‌منظور رسیدن به مقصد موردنظر
 • قوانین ترانزیت در کشور ثالث چگونه است؟

 معمولاً ارسال هوایی در فریت بار به مدت ۴ تا ۵ روز طول می‌کشد. توجه کنید دو هفته قبل ‌از زمان تعیین ‌شده مسافرت خود حتماً با شرکت‌های خدمات دهنده هماهنگ شوید.

سخن آخر

ما در این مقاله از روش‌های ارسال بار سعی کردیم به شما عزیزان در درک صحیح دو اصطلاح فریت بار و کارگو کمک کنیم و همان‌طور که دانستیم ارسال کالا یا بار با مقاصد شخصی توسط فریت بار صورت می‌گیرد و برای مقاصد تجاری باید از کارگو بهره برد. دانا حمل شرکتی که در راستای خدمات فریت بار و کارگو انجام ‌وظیفه می‌کند از شرکت‌های معتبر در این زمینه است که شما عزیزان می‌توانید همکاری خوبی را در این بخش‌ها با آن تجربه کنید. توجه داشته باشید که برخی از اقلام مانند مایعات، برخی داروها و حیوانات زنده محدودیت‌هایی بر شرکت‌های خدمات کارگو هستند؛ زیرا با سیاست‌های کاری و قوانین درون ‌سازمانی‌شان متغیر است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم