انواع حمل و نقل بین المللی

امروزه با گسترش و پیشرفت کشور‌‌‌ها، افراد در حال توسعه‌‌‌ تجارت خود می‌‌‌باشند که این توسعه منوط به بین‌المللی شدن تجارت است! تجارت بین‌الملل به کسب‌وکار شما رونق می‌‌‌دهد و راه پیشرفت را برای آن باز می‌‌‌کند. مسئله مهم در این تجارت، حمل و نقل بین‌المللی است! نوع حمل و نقل کالای شما به کشور‌‌‌های دیگر به علت اینکه تأثیر بسزایی روی هزینه‌‌‌های شرکت شما دارد می‌بایست بهترین راه آن را انتخاب کنید تا علاوه بر صحیح و سالم به مقصد رسیدن کالا، مقرون به‌صرفه هم باشد! در این مقاله از سایت دانا حمل به بررسی انواع حمل و نقل خواهیم پرداخت پس تا انتها همراه ما باشید.

حمل و نقل بین‌المللی چیست؟!

این حمل و نقل به هر گونه انتقال کالا از یک کشور به کشور دیگر که زیر نظر قوانین و ضوابط مربوطه صورت پذیرد، اطلاق می‌شود. این روش دارای انواع گوناگونی است که هر کدام دارای قوانین و مقررات خاص خود می‌‌‌باشند و خدمات مختلفی را ارائه می‌‌‌کنند.

انواع روش‌‌‌های حمل و نقل بین‌الملل

روش‌‌‌های مختلفی برای حمل و نقل از نوع بین‌المللی وجود دارد که تفاوت آن‌‌‌ها در میزان امنیت و راحتی کالای شما است، البته نوع کالا و مقصد مورد نظر در انتخاب روش حمل و نقل بسیار تأثیر دارد. به طور کلی سه روش، زمینی، هوایی و دریایی برای انتقال داریم که روش زمینی دارای دو نوع ریلی و جاده‌ای است.
در میان این همه روش، غالب مردم نوع جاده‌‌‌ای حمل و نقل را بیشتر می‌‌‌پسندند و برای جابجایی بار و مسافرت از این روش ساده و به‌صرفه استفاده می‌‌‌کنند. لازم به ذکر است که در کنار مقرون به‌صرفه بودن این روش، باید زمان‌گیری آن را به عنوان یکی از معایب نام برد.

در مقابل روش جاده‌‌‌ای که وقت‌گیر است و زمان زیادی باید صرف آن شود، روش هوایی بسیار سریع می‌‌‌باشد چه برای مسافرت چه برای حمل و نقل بین‌المللی! از جمله معایب اصلی آن می‌‌‌توان به امنیت کم و هزینه‌ زیاد اشاره کرد که استفاده از آن را برای افراد کمتر کرده است.
روش دریایی هم دارای مزایا و معایب خود می‌‌‌باشد، به عنوان مثال امنیت بالا و هزینه مناسب از جمله مزایای آن است و طولانی شدن زمان رسیدن مسافران یا کالاها از جمله معایب اصلی آن است که باعث شده اکثر افراد از راه‌‌‌های هوایی و زمینی بیشتر از کشتی‌‌‌ها و ناو‌‌‌‌‌ها استفاده کنند.

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی با داشتن دو نوع ریلی و جاده‌‌‌ای دارای طرفدار‌‌‌‌های زیادی برای جابجایی درون کشوری و کشور‌‌‌های اطراف دارای مرز مشترک می‌‌‌باشد‌. نوع ریلی آن دارای قدمتی بالا و هزینه مناسبی است و از امنیت زیادی برخوردار می‌‌‌باشد. اگر به منظور سفر این روش جابجایی را انتخاب کنید تا پایان سفر به شما خوش خواهد گذشت زیرا در طول مسیر هم می‌‌‌توانید به تماشای مناظر زیبای طبیعت بنشینید و لذت ببرید.

حال اگر به منظور انتقال کالا خواهان استفاده از این نوع حمل هستید، باید ابتدا بررسی کنید که مقصد شما به مسیر ریلی ارتباط دارد یا خیر! سپس درخواست خود را مبنی بر انتقال کالا به شرکت‌‌‌های حمل و نقل بین‌المللی و آژانس‌‌‌ها داده و بعد از تأیید می‌بایست بار خود را در زمان و مکان مقرر شده تحویل دهید. همچنین در هنگام رسیدن بار به مقصد، با ارائه مدارک لازمه توان دریافت آن را دارید!
حمل و نقل جاده‌‌‌ای روشی ساده است که با استفاده از ماشین‌‌‌های سنگین مانند اتوبوس، کامیون و ماشین‌‌‌های کابین‌‌‌دار صورت می‌‌‌پذیرد. اکثر مردم برای جابجایی این نوع حمل و نقل را به دلیل هزینه ارزان آن انتخاب می‌‌‌کنند ولی توجه کنید با وجود تصادفات زیاد جاده‌‌‌ای، این روش از امنیت پایینی برخوردار است.

انواع حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل هوایی

دو مزیت شایان ذکر حمل و نقل هوایی، سرعت و امنیت بالا در انتقال کالا می‌‌‌باشد اما ناگفته نماند که این روش معایبی هم دارد که گاهی این نوع حمل و نقل را اصلاً مناسب نمی‌‌‌دانیم، از جمله معایب هزینه‌ بسیار بالا آن است که این راه انتقال را برای کالاهای گران مناسب کرده است نه همه کالا‌‌‌ها! البته این راه برای مسافرت بسیار مناسب است اما برای ترانزیت کالا کمی دشوار می‌‌‌باشد، به طوری که بعد از اینکه کالا به فرودگاه رسید می‌بایست از طریق زمینی هزینه‌‌‌ای را صرف رساندن آن به مقصد کنیم! علاوه بر این‌‌‌ها، فرد موظف به پرداخت مالیات در فرودگاه نیز می‌‌‌باشد! همه این‌‌‌ها روی هم باعث بالا رفتن هزینه حمل و نقل می‌شود و به زیان یک تجارت است.

حمل و نقل دریایی

از ارکان اصلی تجارت در سطح جهان، حمل و نقل بین‌المللی از نوع دریایی می‌‌‌باشد که برای انتقال کالاهای مهم و بزرگ کاربرد دارد. این روش برای تجارت با کشور‌‌‌هایی که با آن‌ها ارتباط دریایی داریم بسیار مناسب است. از لحاظ هزینه هم در حد مناسب و معقول قرار دارد‌، در کنار این‌‌‌ها دارای امنیت بالا  نیز می‌باشد، اما تنها مشکل آن زمان انتقال است که گاه به دلیل به وجود آمدن اختلالاتی در آب و هوا و عقب افتادن حرکت‌‌‌ها، خیلی طولانی می‌شود. به همین دلیل این روش را برای کسانی که محدودیت زمان‌بندی ندارند، توصیه می‌‌‌کنیم.

نرخ باربر‌‌ی حمل و نقل بین‌المللی

با توجه به مطالب گفته شده، شما ابتدا باید شیوه حمل و نقل خود را انتخاب کنید زیرا که هر روش دارای هزینه‌‌‌ای متفاوت است. شیوه حمل و نقل را می‌بایست با در نظر گرفتن نوع کالا و کیفیت آن، وزن کالا، ظرفیت بارگیری آن،  زمان مورد نظر برای حمل و نقل، دسترسی به نوع روش حمل، ریسک مربوطه و بودجه‌‌‌ای که دارید انتخاب کنید.
شرکت‌‌‌های زیادی در باربر‌‌ی فعالیت دارند که دارای نرخ‌‌‌ها و تعرفه‌‌‌های متفاوتی هستند به طوری که هزینه‌‌‌ها از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت خواهد بود. اما خب چیزی که بر همگان روشن می‌‌‌باشد این است که حمل و نقل‌‌‌های جاده‌‌‌ای ارزان‌‌‌ترین نوع حمل و نقل و نوع هوایی گران‌‌‌ترین هستند.

کلام آخر

اگر شما هم یک تولید کننده هستید و قصد توسعه حرفه‌‌‌ خود را دارید، تجارت کنید! در این تجارت سعی بر آن داشته باشید که از بهترین نوع حمل و نقل بین‌المللی بر اساس کالای خود انتخاب کنید. امیدواریم مطالب نگاشته شده از سایت دانا حمل بر تصمیم‌گیری بهتر شما کمک شایانی کرده باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم