انواع پست در ایران

تاریخچه پست در ایران قدمتی دیرینه دارد. از چاپارخانه های دوره هخامنشیان گرفته تا شرکت پست که امروزه با ارائه سرویس های پستی گوناگون، بسیاری از نیازهای ما را در حوزه ارسال و دریافت انواع مرسولات برآورده میکند. وجود چنین سیستمی جهت انتقال راحت و مطمئن مرسولات یک ضرورت به حساب میآید، که شرکت های پستی مختلف نیز در این راستا گام برمیدارند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روش های پست در ایران آشنا کنیم تا بسته به نیاز خود، بتوانید بهترین شیوه را انتخاب نمایید.

 

پست عادی

پست عادی در ایران

اصیل ترین و قدیمی ترین نوع پست، احتمالا همین پست عادی است. این شیوه فقط برای ارسال نامه ها و مطبوعات مورد استفاده قرار میگیرد و حداکثر وزن مرسوله باید 2 کیلوگرم باشد؛ در نتیجه برای ارسال کالا کاربرد ندارد.

در این روش فقط کافیست پس از تهیه و الصاق تمبر، بسته پستی خود را در یکی از صندوق های پستی انداخته یا به یکی از باجه های پستی تحویل دهید. توجه داشته باشید که هیچ رسیدی به فرستنده داده نمیشود و در هنگام تحویل نیز از گیرنده امضا گرفته نمیشود، همچنین امکان پیگیری محصول نیز وجود ندارد. تقریبا می توان گفت که این شیوه منسوخ گردیده و کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

پست پیشتاز

پست پیشتاز

اگر در زمان ارسال بسته پستی زمان برای شما حرف اول را میزند، قطعا پست پیشتاز راه حل شماست. این شیوه تقریبا سریعترین نوع پست به حساب میآید که برای ارسال انواع مرسوله و نامه مورد استفاده قرار میگیرد. بسته های پستی، بسته به مسافت مقصد و وزن رسوله، از طریق سریعترین خطوط زمینی و هوایی به گیرنده میرسند.

زمان رسیدن بسته های داخل شهری حداکثر 12 ساعت و بین شهری 24 الی 48 ساعت میباشد و حداکثر وزن  آنها 30 کیلوگرم است. یکی از مزیت های پست پیشتاز امکان ارسال کالا به خارج از کشور است که با اولین خطوط هوایی و در عرض 72 ساعت به دست گیرنده خواهد رسید. از دیگر مزایای آن میتوان به قابلیت پیگیری بسته پستی به صورت لحظه ای از طریق کد رهگیری 10 الی 20 رقمی، اشاره نمود. شما میتوانید بارکد ذکر شده را به شماره 2000441 پیامک کرده یا از طریق سایت اداره پست، مرسوله خود را پیگیری نمایید.

 

پست سفارشی

پست سفارشی در ایران

پست سفارشی، یکی از محبوب ترین انواع پست در ایران است که تفاوت آن با پست پیشتاز، در زمان تحویل بسته پستی است. گرچه تحویل مرسوله ها در این روش بین 5 الی 7 روز زمان میبرد، اما یکی از مقرون به صرفهترین و امنترین شیوه های ممکن برای ارسال انواع کالاهاست.

از مزایای دیگر آن میتوان به صدور قبض برای فرستنده کالا و اخذ امضا از گیرنده اشاره نمود، همچنین امکان پیگیری مکان بسته نیز وجود دارد. سقف وزن مرسوله در این نوع سرویس پستی 30 کیلوگرم میباشد و برای ارسال بسته های بیش از این وزن (تا 40 کیلوگرم) باید به دفاتر دولتی مراجعه نمود.

 

پست ویژه

در حال حاضر سریعترین سرویس پستی، پست ویژه بین شهری میباشد که در صورت تاخیر، پست به شما غرامت پرداخت خواهد کرد. این خدمت پستی بین تمام مراکز استان ها دایر است و زمان تحویل برای مقاصد درون شهری 3 ساعت و برای مقاصد بین شهری نهایتا تا ساعت 12 ظهر روز بعد خواهد بود. در این شیوه محصولات پستی بیمه هستند اما یکی از معایب این شیوه، هزینه بالای آن است.

 

پست مستقیم

این سرویس پستی که برای تولیدکنندگان و عرضه کنندگان کالا و خدمات طراحی شده، در حقیقت یک رسانه تبلیغاتی است. این رسانه بر اساس بانک های اطلاعاتی مدیریت میشود که شامل نشانی سازمانها، شرکتها و واحدهای تولیدی و خدماتی، به همراه مخاطبان هر کدام است. از این رو عوامل کسب و کار را قادر میسازد تا با مخاطبین هدف خود به طور مستقیم ارتباط برقرار کنند. برای مثال کسب و کارها میتوانند کمپین های تبلیغاتی خود را در قالب کاتالوگ های جذاب، کارت پستال، دعوتنامه و … بوسیله پست مستقیم راه اندازی کنند.

 

پست رستانت

پست رستانت در ایران

برای افرادی که مدام در سفر هستند، آدرس دقیقی ندارند یا به هر دلیلی نمیخواهند آدرس دقیق خود افشا کنند، این سرویس پستی بهترین پیشنهاد است. گیرنده میتواند از فرستنده بخواهد تا بسته را به نشانی یکی از دفاتر پستی مقصد ارسال نماید که عموما دفاتر مرکزی پست این خدمت را ارائه میدهند.

مدت زمان نگهداری مرسولات عموما دو ماه است مگر اینکه فرستنده مدت زمان بیشتری تعیین کند. گیرنده میتواند با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر به دفتر پست مراجعه کرده و بسته خود را تحویل بگیرد.

 

پست اکسپرس

این سرویس پستی جزو شیوه های اقتصادی و مقرون به صرفه به حساب میآید. فرستنده با پرداخت هزینه مربوطه در خواست میکند تا مرسوله پس از رسیدن به مقصد، با اولویت بیشتری نسبت به سایر مرسولات به گیرنده برسد. در نتیجه سرعت رسیدن بسته کمی بیشتر خواهد بود. این سرویس بر روی سرویس های عادی و سفارشی قابل اجراست.

 

پست یافته

حتما تابحال برای شما هم پیش آمده که سند، مدرک و یا وسیله با ارزشی را گم کنید و هیچ جایی نباشد که به دنبال آن بگردید. این سرویس یکی از راه حل های پیش روی شماست که جهت بازگرداندن اسناد، مدارک و اشیا گمشده، به صاحبان آنها طراحی گردیده است. فقط کافیست به اداره پست مراجعه کرده و درخواستی پر کنید تا در صورت یافتن گمشده شما، آن را به آدرستان ارسال نمایند. البته هزینه ارسال یافته ها به عهده مشتری است. بعلاوه می توانید با مراجعه به صفحه یافته ها، بوسیله کد ملی یا مشخصات سند گمشده، بدنبال آن بگردید.

 

پست تلفنی 193

پست تلفنی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، افراد اکثر کارهای خود را از داخل منزل انجام میدهند. در همین راستا شرکت پست نیز با راه اندازی سرویس تلفنی 193، خدمات پستی مشتریان را تا حد زیادی تسهیل بخشیده است. افرادی که به هر دلیلی توانایی یا تمایل خروج از منزل را ندارند میتوانند با شماره گیری 193، مرسوله را درب منزل خود به متصدیان پست تحویل دهند. مرسوله در قالب سرویس پستی مورد نظر مشتریان، به آدرس گیرنده ارسال خواهد شد. هم اکنون سرویس پست تلفنی 193 در اکثر نقاط ایران راه اندازی شده و همه روزه (بجز روزهای تعطیل) از 8 صبح تا 8 شب مشغول ارائه خدمت به شهروندان میباشد.

 

COD

با افزایش خرید و فروش آنلاین و با وجود درگاه های پرداخت الکترونیکی، بسیاری از افراد ترجیح میدهند که هزینه مرسوله را پس از تحویل، درب منزل پرداخت کنند. سرویس پست COD که مخفف کلمه Cash On Delivery است، جهت اطمینان خاطر و رفاه حال مشتریان ، قابلیت پرداخت درب منزل را برای آنها فراهم آورده است.

 

صندوق شخصی

با وجود تمام شیوه های پستی موجود، شما میتوانید با در دست داشتن مدارک شناسایی، به اداره پست مراجعه و درخواست اجاره صندوق شخصی نمایید. این صندوق ها در اکثر دفاتر پستی موجود میباشند و بدون نیاز به نشانی یا شماره تلفن گیرنده، تنها با یک کد 8 الی 10 رقمی،  مرسولات واصله در این صندوق ها قرار داده میشوند.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم