گواهی coc چیست؟

COC مخفف کلمه ی Certificate of Compliance می باشد و در لغت به معنای گواهینامه انطباق است. هر کشوری برای خود ضوابط و قوانینی خاص وضع کرده است و پیروی از آن برای هر ارتباطی با آن کشور لازم خواهد بود و یکی از گواهی هایی که در برخی از کشورها نیاز می شود، گواهی COC می باشد. در این مطلب قصد داریم مواردی را در مورد این گواهی توضیح دهیم.

معنی و مفهوم گواهی انطابق (COC)

Certificate-of-Compliance

گواهی COC یک برگه یا سند است که مشخص می کند، محصول از مقررات و استانداردهای بین المللی لازم پیروی کرده است. گواهی نامه ای با نام انطباق به طور معمول تنها برای حوزه حمل و نقل کاربرد دارد و نشان می دهد محصولات موردنظر دارای امنیت مناسبی برای انتقال هستند و نیازهای کشور طرف قرارداد را نیز برطرف خواهند کرد.

در نمونه گواهی های انطباق ممکن است انواع زیادی گواهینامه وجود داشته باشد به طور مثال گواهی ایمنی (SDS) که نشان دهنده امنیت یک محصول برای انتقال و حمل می باشد و یا گواهی مبدا (COO) که تعیین کننده این است که محصول یا کالا در یک کشور خاص ساخته شده است. به طور کلی گاهی لازم است برای ارسال و حمل یک محصول به تعداد زیادی از این گواهی های انطباق نیاز داشته باشیم.

چرا باید گواهی COC تهیه کنیم؟

گواهی انطباق یا COC یک مجوز برای ترخیص می باشد که واردکنندگان یا صادرکنندگان این گواهی را دریافت خواهند کرد تا نشان دهند کالاهایی که خریداری یا عرضه می کنند دارای استانداردهای لازم خواهد بود. گواهی انطباق برای کالا همانند پاسپورت می باشد که هر کالا برای خروج خود و ورود به کشوری دیگر به آن نیازمند است. البته که برخی کشورها نیازی به این گواهی نخواهند داشت اما به طور کلی دریافت این گواهینامه به طور عمومی با اهمیت است.

علت تهیه گواهی COC به این دلیل خواهد بود که تمامی دولت ها به طور عمومی کالاهایی که به کشورشان وارد می شود را برای تست کیفیت بازرسی خواهند کرد و ممکن است بسیاری از کالاها توسط ماموران بازرسی تایید نشود و همین موضوع باعث شده است که تهیه این گواهی آرامش خاطری برای واردکننده کالا باشد تا بداند کیفیت کالاها به طور مناسبی خواهد بود و تاییدیه را دریافت خواهد نمود.

الزاماتی برای دریافت گواهینامه COC

گواهینامه انطباق یا همان COC دارای برخی نکات و استانداردهای بین المللی می باشد که باید برای دریافت آن رعایت گردد. برخی از کشورها قوانین سختگیرانه تری برای دریافت گواهینامه COC دارند که یکی از بارزترین کشورها در این حوزه کشور عراق می باشد. کشور عراق برای دریافت تمامی کالاهایی که به این کشور صادر می شوند خواستار گواهینامه انطباق می شود و این کشور تمامی همت خود را در این مورد قرار داده است که سلامت و کیفیت کالاهای وارده در تجارت خارجی خود را بالا ببرد. گواهینامه COC توسط چندین مرجع که تاییدیه بین المللی اختصاص می دهند صادر خواهد شد که یکی از این مراجع، سازمان SGS می باشد.

استاندارد COC یک استاندارد محدود بوده و به همین دلیل همانند استانداردهای 9001 و 14001  عمومیت ندارد و توسط سازمان های زیادی نیز داده نخواهد شد و تعداد محدودی دارد. گواهی COC  براساس الزامات و استانداردهای در نظر گرفته شده تنها در اتاق بازرگانی ایران و عراق داده خواهد شد.

چه کشورهایی برای واردات کالا به آن ها نیازمند گواهی انطباق یا COC هستند؟

کشورهای زیادی برای اینکه کالاهای خود را برای ورود به کشور خود تضمین کنند، از گواهی COC استفاده می کنند که می توان در این لیست به اکثر آن ها اشاره داشت:

  • اوگاندا
  • یمن
  • روسیه
  • کویت
  • کنیا
  • بلاروس
  • الجزایر
  • مغولستان
  • عربستان

مراحلی برای دریافت گواهی انطباق (COC)

تولیدکنندگانی که به صورت محلی فعالیت می کنند و یا تاجرانی که به صورت بین المللی فعالیت ندارند، نیازی به دریافت این گواهی پیدا نخواهند کرد. همچنین برخی دیگر از تجار و تولیدکنندگان که فعالیتی در حوزه واردات دارند، علاوه بر اینکه مجوزهای زیادی در حوزه خود باید دریافت نمایند، گاهی امکان دارد مجبور باشند که چندین گواهی COC دریافت کنند. البته در این مورد می توانید با جزئیات بیشتر از یک وکیل تجاری یا یک اتاق بازرگانی که فعالیت تجربی در این حوزه دارند، سوال فرمایید.

همچنین برای دریافت این گواهی های انطباق، آژانس هایی وجود دارند که به طور مستقیم زیر نظر دولت هستند، زیرا این آژانس ها هم می توانند گواهی نامه های انطباق را بررسی و هم صادر نمایند. البته نکته لازم قبل از دریافت گواهی COC از یک آژانس این است که ابتدا بررسی نمایید، کشوری که با آن در حال یک رابطه کاری هستید آیا آژانس مورد نظر شما را به طور رسمی قبول دارد یا خیر؟ پس از مشخص شدن این موضوع اقدام به دریافت گواهی از آن آژانس نمایید.

گواهی COC توسط گمرک بازرسی می شود؟

Certificate-of-Compliance

برخی کشورها برای بعضی دسته از محصولاتی که وارد کشورشان می شود درخواست گواهی انطباق می کنند و در صورتی که این کالا را بخواهید به این کشور وارد کنید گمرک برای ترخیص کالا آن ها را بازرسی خواهد کرد. اگر شما گواهی COC به همراه نداشته باشید، ممکن است کالاهای شما مصادره شود یا از بین برود و گواهی COC می تواند به کشور مقابل این موضوع را برساند که کالاهای شما همگی استاندارد و مناسب کشور خواهد بود.

گواهی انطباق (COC) توسط چه کسی یا ارگانی صادر خواهد شد؟

این سند رسمی با نام گواهی انطباق می تواند توسط سازنده کالاها صادر گردد که یک اتفاق معمول می باشد اما این امکان هم وجود دارد که یک آزمایشگاه به صورت شخص ثالث آن را صادر نماید. همچنین معیارهایی که در آن وجود دارند می توانند به صورت انتخابی باشند و یا به صورت مستقیم از سمت دولت موردنظر انتخاب شوند .

کلام آخر

داشتن گواهی انطباق امری بسیار مهم برای شرکت هایی است که در حوزه حمل و نقل کالاها فعالیت دارند و شما نیز می توانید با درک و برآورده سازی خواسته های کشور مقابل خود تمامی گواهی های بین المللی لازم را با ریز نکاتی که دارند به همراه داشته باشید تا در روند صادرات خود هیچ مشکلی را تجربه نکنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم