پست DHL؛ بررسی نحوه فعالیت آن در ایران و ارسال مرسوله

امروزه به دلیل روابط بیشتر بین افراد در سراسر جهان و تبادل کالاها و مرسولات بین آن ها یکی از نیازهای بشر تشکیل مؤسسه های بین المللی جهت این خدمات پستی و حمل و نقل فعال است که یکی از آن ها شرکت آلمانی پست DHL است که خدمات پستی خود را در سراسر جهان ارائه می دهد و یکی از بهترین شرکت های پست بین المللی شناخته شده است.

خرید های اینترنتی از سایت ها در سراسر جهان و نحوه دریافت مرسوله یکی دیگر از دغدغه های کاربران است که اکثر فروشگا های اینترنتی بعد از خرید کاربر، جهت ارسال بسته پست های بین المللی را به او معرفی می کنند که می تواند با توجه به شرایط خود از بین آن ها انتخاب کند.

در این مقاله قصد داریم به سوالای زیر که ممکن است برای شما ایجاد شود پاسخ دهیم.

پست DHL چیست؟

روند رشد پست DHl و حضور آن در ایران؟

معیار انتخاب شرکت پست بین المللی جهت ارسال مرسوله خود؟

مراحل انجام ارسال مرسوله از طریق پست DHL؟

  

پست DHL چیست؟

کلمه ال اچ دی (DHL) برگرفته از نام سه مؤسس اصلی این شرکت یعنی “لین”، “هیل بلوم” و “دالسی” است. کار این شرکت در زمینه خدمات پستی و انتقال بسته های پستی است که زیر مجموعه شرکت دویچه بزرگترین شرکت پستی کشور آلمان است. این شرکت در سال 1969 پایه گذاری شد و پس از پیشرفت های پستی در بازار ایالات متحده و افزایش خدمات پستی خود در سراسر جهان به شرکتی بزرگ در سراسر جهان شناخته شد. سرانجام در سال 2001 این شرکت تازه تأسیس در آمریکا توسط پست آلمان خریداری شد و در حال حاضر بخش پستی بین المللی شرکت دویچه آلمان را بر عهده دارد که یکی از بزرگترین شرکت های پست های بین المللی در سطح جهان است. این شرکت علاوه بر خدمات پستی زمینی، در زمینه حمل و نقل هوایی و دریایی نیز فعالیت دارد و به یکی از پر درآمد ترین شرکت پستی بین المللی تبدیل شده است.

در پست DHL ارسال مرسوله ها به دو حالت خصوصی و دولتی صورت می گیرد که هر کدام کاربرد و ویژگی های مربوط به خود را دارند. در پست خصوصی کارهای مربوط به ترخیص کالا ها توسط خود پست صورت می گیرد و سپس توسط مأمور پست به دست گیرنده می رسد. اما در پست دولتی ابتدا مرسوله باید به پست دولتی کشور گیرنده تحویل داده شود و تحویل مرسوله توسط پست دولتی صورت می گیرد که در ایران، پست جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور به عنوان پست دولتی این وظیفه را به عهده دارد، اگر چنانچه ارزش کالا پایین باشد توسط پست ترخیص شده سپس با پست پیشتاز برای گیرنده ارسال می شود اما اگر از ارزش بالایی برخوردار باشد گیرنده باید به صورت حضوری جهت ترخیص آن به پست مرکزی مراجعه نماید.

 

روند رشد پست DHL و حضور آن در ایران:

شرکت پست DHL بعد از موفقیت های پی در پی خود تصمیم گرفت بخشی از فعالیت های خود را به کشورهایی اختصاص دهد که از نظر خدمات بین المللی محدودیت دارند. ایران، عراق و چین از جمله این کشور ها هستند که به دلیل تحریم های وارده اجازه حمل و نقل مرسوله به برخی کشورهای دیگر را ندارند که این شرکت به دور از تحولات سیاسی خدمات خود را در سراسر جهان از جمله این کشورها گسترش داد که در سال های اخیر توانسته است نمایندگی هایی را در شهرهای مشهد، تهران، اصفهان و شیراز ایجاد کند و خدمات پستی خود را به ایرانیان ارائه دهد. هزینه های خدمات شرکت پست DHL تقریبا بالا است اما در مقایسه با خدمات و کیفیت آن بی رقیب است.

dhl

معیار انتخاب شرکت پست بین المللی جهت ارسال مرسوله خود:

شرکت های پستی بین المللی زیادی امروزه در سراسر جهان فعال هستند که رقابت تنگاتنگی بین آن ها ایجاد شده است و هر کدام با ارائه خدمات هر چه بیشتر خود به مشتری در صدد دریافت سهم بیشتری از بازار هستند.

شیوه رهگیری و پیگیری کالا توسط مشتری، هزینه ارسال مرسوله، کیفیت تحویل کالا به دست گیرنده، سرعت و زمان تحویل گرفتن کالا توسط گیرنده چهار اصول اصلی و پایه ای هستند که مشتری براساس آن ها شرکت پست خود را انتخاب نماید.

کاربران ایرانی می توانند از طریق شرکت های پست بین المللی پست دی اچ ال (DHL)، تی ان تی (TNT)، فدکس(FEDEX)، یو پی اس(UPS)، یو اس پی اس(USPS)، آرامکس(ARAMAX) و رویال میل(Royal Mail) برای انجام امور پستی خود اقدام نمایند، اما در بین آن ها پست DHL هزینه بیشتری نسبت به سایر شرکت ها دارد اما از سرعت بالا و خطای کمتری برخوردار است و یکی دیگر از ویژگی های مهم آن داشتن دفتر فعال در تهران می باشد.

در حال حاضر به دلیل تحریم های تحمیل شده بر ایران توسط آمریکا امکان ارسال مستقیم کالا از آمریکا به ایران توسط هیچ شرکت پست بین المللی صورت نمی گیرد و و در صورت لزوم ابتدا کالا باید از آمریکا به یک کشور دیگر که مجاز به نقل و انتقال با آمریکا باشد صورت گیرد سپس به ایران ارسال شود.

 

مراحل انجام ارسال مرسوله از طریق پست DHL:

  1. مراجعه نمودن به باجه مربوطه در شرکت پست دی اچ ال
  2. ارائه نمودن شناسنامه فرستنده به متصدی باجه
  3. دریافت بسته مناسب جهت بسته بندی مرسوله و و پر کردن تمام فیلدهای ضروری مربوط به اطلاعات بر روی بسته
  4. این مرحله مربوط به وزن کردن مرسوله و قیمت زدن آن طبق اصول تعیین شده توسط متصدی است.
  5. تکمیل فرم IRPO توسط متصدی در 3 نسخه (قبض رسید)
  6. قرار دادن مرسوله به همراه یک نسخه از قبض رسید در داخل پاکت پلاستیکی و پلمب نمودن آن توسط متصدی مربوطه
  7. ارسال نمودن مرسوله پلمب شده به اداره کل پست پیشتاز
  8. تحویل دادن مرسوله ها توسط پست پیشتاز به شرکت پست DHL برای صدور بارنامه و ارسال نمودن به کشور مقصد
  9. صادر نمودن بارنامه AWB توسط پست DHL و ارسال به اداره کل پست استان

 

شرکت دانا حمل از سال 1395 با ارائه خدمات خود در زمینه خدمت به فروشگاه های اینترنتی و تله مارکتینگ توانسته است جایگاه مناسبی در بین مشتریان خود پیدا کند.

شرکت دانا حمل تمام خدمات خود را به صورت مکانیزه و یکپارچه با سیستم های آنلاین دریافت و به مشتری ارائه می دهد که مشتریان عزیز با مراجعه به سایت https://www.danahaml.com

می توانند از تمام خدمات این شرکت بهره مند شوند.

دیدگاه ها

(3) نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم