سیستم ارزش گمرک tsc

آیا تا به حال از خارج از ایران محصولی را خریداری کرده‌اید که بخواهید آن  را از گمرک عبور دهید؟ یا ممکن است بخواهید محصولاتی را از طریق گمرک صادر کنید؟ در این موارد برای انجام تمامی امور گمرکی برای ترخیص کالا خود و دسته‌بندی آن باید شناسه ارزش آن را داشته باشید. اگر در تعیین شماره آن دچار مشکل شوید ممکن است به دردسرهای دیگری هم دچار شده که زمان زیادی از شما خواهد گرفت و باعث می‌شود هزینه‌های اضافی هم پرداخت کنید.
در نتیجه اگر با سیستم ارزش گمرک tsc آشنا شوید می‌توانید نحوه تعیین ارزش کالای خود را با دقت بیشتری انجام دهید چرا که این‌ شناسه برای شما بسیار ضروری خواهد بود و در مراحل مختلفی با آن سروکار دارید. در این مقاله از سایت دانا حمل می‌خواهیم شما را با این سیستم آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

سیستم ارزش گمرک tsc چیست؟

این سامانه به عنوان شناسه ارزش کالا شناخته می‌شود و برای هر کالا یک عدد چهار رقمی تعریف می‌کند که این عدد در آخر هر ردیف قرار داشته و ارزش آن کالای وارداتی را نشان می‌دهد.
ابتدا باید با شناسه ارزش کالا آشنا شوید. این شناسه دارای یک کد ۸ رقمی است که ۴ رقم اول آن در کل دنیا ثابت است و ۴ رقم بعدی هم توسط دولت و طبق ضوابط هر کشوری تعیین می‌شود. این کد برای تشخیص ارزش کالا و تعیین آن در دسته‌های مختلف است که وظیفه آن هماهنگ کردن ارزش کالاهای وارداتی، رعایت عدالت مالیاتی و تعیین‌ میزان مالیاتی است که به هر کالا تعلق می‌گیرد.

از سیستم ارزش گمرک tsc چگونه می‌توان استفاده کرد ؟

این سامانه که توسط گمرک ایران راه‌اندازی شده است به شما این امکان را می‌دهد که به بانک اطلاعات جامعی از ارزش کالاهای مختلفی دسترسی پیدا کنید. هدف این سامانه افزایش سرعت و ایجاد روش هماهنگ و مشابه گمرک برای تعیین ارزش کالا است. در واقع به صاحبان کالا و تجار کمک می‌کند تا به ارزش‌های مشابه گمرکات دست پیدا کنند و با این روش از حجم پرونده‌های اختلافی کاسته شود.

در این سامانه می‌توان به انواع کالاها، مشخصات تولیدکننده و ارزش آن‌ها دسترسی یافت و در آن به سادگی جست‌وجو کرد. این سامانه تا حد زیادی به کاهش اختلافات کمک می‌کند چرا که هر شخصی برای اثبات ارزش کالای خود یک مدرک دارد. برای دستیابی به این سامانه به آدرس tsc.irica.co سر زده و انواع کالاها را مشاهده کنید.

چرا تعیین ارزش کالا اهمیت دارد؟

تعیین ارزش یک‌ کالا بسیار حساس و مهم بوده چرا که اگر در تعیین این تعرفه‌ها اشتباهی صورت بگیرد یا گمرک تشخیص دهد که تعرفه با کالا تماس ندارد، مشکلات زیادی برای صاحب کالا پدید خواهد آمد و ترخیص کالا هم با تأخیر صورت می‌گیرد.

با این تفاسیر بهتر است  اگر می‌خواهید کالایی را وارد کنید، نمونه را به دفتر تعرفه ارسال کنید. البته توجه داشته باشید این کار زمان‌بر بوده و می‌توانید برای سرعت بخشیدن به کار از طریق سیستم ارزش گمرک tsc اقدام کنید.

برای این کار ابتدا در کتاب مقررات صادرات  و واردات کالا، ماهیت کالای خود را جستجو کرده و تعرفه آن را پیدا کنید. بعد از آن برای اطمینان از سوابق، آن را در خود سامانه گمرکی نیز بررسی نمایید.

کارکرد سیستم TSC

این سامانه بر مبنای مشخصه‌های تعرفه کالا بر اساس خصوصیات فیزیکی و شیمیایی، مدل و سایر مشخصات فنی آن، ارزش را با یک کد نشان می‌دهد. وظیفه کارشناسان این دفاتر تعیین تعرفه و بررسی تغییرات قیمت است.

در این سامانه بعد از وارد کردن کد تعرفه یا قسمتی از اطلاعات آن مانند برند و شرح کالا، می‌توانید مشخصاتی را مشاهده کنید. رکوردهایی که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند، حذف و آن‌هایی که رنگ آبی دارند، تغییر کرده‌اند و می‌توان با استفاده از لینک‌هایی که وجود دارد تاریخچه این تغییرات را مشاهده کرد.

روش استفاده از سیستم ارزش گمرک tsc

در صورت بروز مشکل و اختلاف در گمرک راه‌حل چیست؟

برای رفع مشکلات و اختلافاتی که ممکن است در گمرک پدید بیاید، پرونده حتماً باید به کمیسیون ارجاع داده شود، بنابراین گرفتن تعرفه قانونی متناسب و تعیین دقیق منبع کالا به وسیله شناسه ارزش کالا از این مشکلات جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از پدید آمدن مشکلات این چنینی نمونه  کالا وارداتی خود را به دفتر تعرفه گمرکی ارسال کنید تا از میزان حقوق ورودی، سود بازرگانی و. . . در زمان ورود به ایران آگاه شوید.

ارزش گمرکی کالاهای صادراتی چگونه تعیین می‌شود؟

برای ارزش کالاهایی که صادر می‌شوند باید قیمت فروش آن را با هزینه‌های باربری بین‌المللی، بیمه و … جمع کرد. این هزینه‌ها تا زمان رسیدن بار به اولین دفتر گمرک است. فرد صادرکننده باید تمامی مدارک را به گمرک تحویل دهد تا ارزش کالا محاسبه گردد. در صورت وجود اختلاف شناسه کالا یا قسمت ثبت‌نام، فرد صادر کننده باید برای ترخیص کالا خود هزینه‌ای را متقبل شود.

استعلام کالا از دفتر تعیین تعرفه گمرکی چگونه است ؟

برای استعلام‌ کالا خود باید فرم آن را پر کنید و در صورت نیاز نمونه‌ای از کالای خود را به همراه بروشور یا کاتالوگی اگر دارد، برای دفتر تعیین تعرفه گمرک ارسال کنید. این فرم شامل مشخصات کالا و شماره پروفرما آن است.
برای این تعیین تعرفه باید مبلغی هم به عنوان دستمزد پرداخت کنید البته باید بدانید این کار بسیار زمان‌بر است و برای سرعت بخشیدن به کار می‌توانید تعیین تعرفه کالا خود را به ترخیص‌کاران و حق‌العمل‌کاران ماهر و زبده بسپارید.

سخن آخر

به طور کلی بسیاری از افراد که در حوزه واردات یا صادرات فعالیت می‌کنند باید با تمامی امور گمرکی آشنا شده باشند تا از خسارت، صرف وقت و هزینه اضافی جلوگیری کنند.
ارزش‌گذاری کالا و تعیین شناسه برای آن‌ها از طریق سیستم ارزش گمرک tsc یکی از کارهایی است که تمامی افراد تولیدکننده باید به آن توجه کنند چرا که با قیمت این شناسه از بسیاری از مشکلات به وجود آمده پیشگیری می‌کنند و به کارهای خود سرعت می‌بخشند. برای آشنایی کامل‌تر با  اطلاعات لازم در این زمینه، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت دانا حمل تماس بگیرید و با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید. همکاران ما در تلاش‌اند تا شما را به بهترین شکل راهنمایی کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم