پست پیشتاز؛ بررسی کامل و مزایای آن

یکی از مهم ترین خدمات اداره پست، امکان ارسال مرسولات با پست پیشتاز است. سریع ترین سرویس ارائه خدمات پستی در ایران را بعد از پست ویژه، پست پیشتاز دارد. درواقع این شیوه از ارسال بسته های مختلف به سبب مزیت‌ های خوبی که دارد، جزو سریع ترین و محبوب ترین روش های حمل و نفل مرسوله شناخته می شود. در این نوع سرویس پستی عملیات پستی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. در ادامه این مقاله با این نوع سرویس پست بیشتر آشنا می شویم.

تعریف پست پیشتاز

یکی از مهم ترین ارگان های دولتی در کشور ما، اداره پست است. بخش اعظمی از پست و ارسال مرسوله ها توسط این نهاد دولتی انجام می شود. اما بخشی از فعالیت های مربوط به ارسال مرسولات توسط شرکت های خصوصی که در این حوزه فعالیت دارند، انجام می شود. یکی از مهم ترین خدمات اداره پست، امکان ارسال مرسولات با پست پیشتاز است. سریع ترین سرویس ارائه خدمات پستی در ایران را بعد از پست ویژه، پست پیشتاز دارد. در این نوع سرویس پستی عملیات پستی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. در ادامه این مقاله با این نوع سرویس پست بیشتر آشنا می شویم.

سریع ترین سرویس ارائه خدمات پستی در ایران را بعد از پست ویژه، پست پیشتاز دارد. این سرویس با بکارگیری سریع‌ ترین روند، طی 1 الی 2 روز، تمام مرسوله های پستی را به مقصد تحویل می دهد. پست پیشتاز یکی از انواع سرویس های پست  است که برای متقاضیان خود امکانات مناسبی را فراهم می کند. انتخاب این نوع پست برای ارسال مرسولات موجب می شود مرسوله ما در زمان مناسبی به دست گیرنده در مقصد برسد.

 

پست پیشتاز چند روزه است؟

پست پیشتاز یکی از انواع سرویس های پست  است که برای متقاضیان خود امکانات مناسبی را فراهم می کند. انتخاب این نوع پست برای ارسال مرسولات موجب می شود مرسوله ما در زمان مناسبی به دست گیرنده در مقصد برسد. در پست های بین شهری معملاً مرسوله ها در بازه زمانی بین 24 تا 48 ساعت طول می کشد تا به مقصد برسند. اما برای محموله های پستی  خارج از شهر، تحویل محموله بین 48 تا 72 ساعت به طول می انجامد (البته طبق تحقیقات بعمل آمده با توجه به افزایش تقاضای ارسال مرسولات و رونق فروشگاههای اینترنتی در ایام کرونا این سرویس عمدتا با تاخیر نسبتا زیادی به مقصد می رسد و این مورد باعث نارضایتی برخی از مشتریان گردیده).

یکی از ویژگی های پست پیشتاز این است که ارسال محموله با آن محدود به داخل کشور نیست. با این نوع پست امکان ارسال مرسولات به خارج از کشور هم امکان پذیر است. برای مرسولاتی که مقصد آن ها خارج از کشور است زمان رسیدن بسته متفاوت است. اما به طور کلی در تمام  سرویس های پست، پس از رسیدن مرسوله به کشور مورد نظر ، 72 ساعت بعد بسته به شهر مقصد می رسد.

یکی از خدمات ویژه شرکت دانا حمل سرویس ارسال درب به درب می باشد که راحت ترین شیوه ارسال پستی می باشد.

 

عوامل تاثیرگذار بر سرعت عملیات پستی

رعایت برخی موارد موجب می شود عملیات پست پیشتاز با سرعت بیشتری انجام شود. برخی از این موارد عبارتند از:

  • آدرس گیرنده به صورت صحیح و خطی خوانا بر روی بسته مرسوله نوشته شود.
  • نوشتن کد پستی موجب می شود مراحل ارسال مرسوله با دقت و سرعت بیشتری انجام شود.
  • حتما شماره تلفنی از گیرنده نوشته شود. این کار موجب می شود در صورتی که فرد گیرنده در زمان تحویل بسته در منزل نبود با او تماس گرفته شود.
  • برای مرسوله مورد نظر خود از بسته بندی مناسب استفاده کنید. در صورت عدم رعایت این نکته ممکن است به کالای شما آسیبی وارد شود.

pishtaz

هزینه ارسال با پست پیشتاز

محاسبه هزینه ارسال بسته های پستی با استفاده از پست پیشتاز براساس دو پارامتر انجام می شود: وزن محصول و استان مقصد

·         وزن محصول

اداره پست برای محاسبه وزن مرسولات پستی از مضرب یک استفاده می کند. یعنی برای اداره پست بسته یک گرمی با یک کیلوگرمی تفاوتی ندارد و همه آن ها را یک کیلوگرم در نظرم می گیرد. در واقع بسته هایی با وزن های بین یک گرم تا هزار گرم، یک کیلوگرم در نظر گرفته می شود. بسته های هزار و یک گرم تا دوهزار گرم را هم دو کیلوگرم در نظر می گیرد.

·         استان مقصد

اداره پست تفاوتی بین شهرهای یک استان برای جا به جایی مرسولات قائل نیست. هزینه ارسال یک بسته پستی با سرویس پست پیشتاز بر اساس فاصله بین استان ها انجام می شود. بنابراین ما در این حالت یک دسته بندی سه تایی داریم:

الف) استان همجوار: به استان هایی که در نقشه با یک استان مرز مشترک داشته باشند، استان های همجوار نامید می شوند.

ب) استان غیر همجوار: اگر در نقشه، استانی با استان دیگر مرز مشترک نداشته باشند و برای رفتن از استان مبدا به استان مقصد نیاز به عبور از استان های دیگر داشته باشد، استان غیر همجوار گفته می شود.

ج) بومی: اگر مبدا و مقصد یک مرسوله پستی در یک استان قرار داشته باشد، استان بومی گفته می شود.

 

پیگیری مرسولات پستی

یکی از امکاناتی که پست پیشتاز برای متقاضیان خود در نظر گرفته است، پیگیری مرسولات خود می باشد. در این نوع پست متقاضیان برای پیگیری مرسولات خود می توانند از طریق سامانه رهگیری پست پیشتاز، مشخصات مرسوله خود را در این سامانه وارد کرده و از وضعیت بسته خود اطلاع پیدا کنند.

 

تفاوت پست پیشتاز با پست سفارشی

هر نوع سیستم پستی ویژگی های مخصوص به خود را دارد که مقایسه بین این سیستم ها بر این اساس صورت می گیرد. در این بخش برخی از تفاوت های بین پست پیشتاز و پست سفارشی آورده شده است:

·         بیمه

بیمه عمومی کالاها در پست پیشتاز بر عهده شرکت پست است. بنابراین اگر به مرسوله آسیبی وارد شود، شرکت خسارت را پس از طی مراحل مربوطه به فرد پرداخت می کند. اما در پست سفارشی مرسولات تحت بیمه قرار ندارند.

·         زمان تحویل

زمان تحویل بسته در پست پیشتاز نسبت به پست سفارشی کوتاه تر است. بنابراین اگر می خواهید بسته شما سریع تر به مقصد برسد باید از پست پیشتاز استفاده کنید

·         وزن مرسولات پستی

در پست سفارشی حدکثر وزن مرسوله 40 کیلوگرم است اما در پست پیشتاز حداکثر وزن مرسوله می تواند 25 کیلوگرم باشد. برای کالاهایی با وزن بالا پست سفارشی مقرون به صرفه تر است.

 

خدمات دانا حمل

شرکت دانا حمل برای جلب رضایت مشتریان خود خدمات بسیار ارزنده‌ را به آنها ارائه می‌دهد. اولین خدمتی که این شرکت برای مشتریان خود در نظر گرفته سرویس درب به درب است. بدین صورت بسته یا مرسوله در دقیق‌ترین زمانی که توسط مشتری تعیین شده به مقصد تحویل داده می‌شود. درواقع در این سرویس بدون حضور هیچگونه واسطه، بسته مستقیما از شرکت به مقصد برده می‌شود. سرویس پرداخت آنلاین یکی دیگر از خدمات است که به افراد کمک می‌کند هزینه خود را در زما تحویل بسته پرداخت کنند.

همچنین این شرکت بسته مشتریان را با استفاده از استانداردهای روز بسته‌بندی کرده و برای پیشگیری از بروز هرگونه مشکل یا گم شدن بسته، تمام فرایند بسته‌بندی را در انبارهای مشخصی انجام می‌دهد. بسته‌بندی مرسوله در انبار و تقسیم‌بندی آنها باعث تفکیک مرسوله‌های مختلف می‌شود.

کلام آخر

باتوجه به روش های مختلفی که امروز برای ارسال مرسوله های مختلف ارائه می شود. انتخاب شیوه ای که بتواند در کمترین زمان بسته موردنظر را به مقصد تحویل دهد، مفیدترین راهکاری است که به مردم ارائه می شود. به همین سبب هم پست پیشتاز محبوبیت زیادی نزد مردم دارد.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم