پست تیپاکس؛ معرفی کامل و بررسی مزایا و معایب آن

یکی دیگر از رایج‌ ترین شیوه های ارسال مرسوله، پست تیپاکس است. ویژگی ها و قابلیت های این روش پستی شباهت های زیادی با سایر روش ها دارد، اما با وجود این شباهت ها دارای تفاوت های زیادی هم هست که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

اولین شرکت خصوصی که خدمات مربوط به پست را به صورت داخلی در بسیاری از استان ها و شهرهای کشورمان ایران ارائه داد، شرکت پست تیپاکس بود. این شرکت حدود 100 شعبه فعال در سراسر کشور دارد.

معرفی پست تیپاکس

کارمندان شرکت تیپاکس پس از تماس تلفنی از طرف مشتری در محل حاضر شده و بسته مرسوله مورد نظر را دریافت می کنند. سپس بسته دریافتی با دقت مطابق استانداردهای تعریف شده در حوزه پست بسته بندی شده و طی بازه زمانی ممکن به مقصد مورد نظر ارسال می شود. مشتری با روش های مختلف می تواند از زمان تحویل  بسته خود به شرکت پست تیپاکس تا زمانی که بسته در مقصد به گیرنده تحویل داده می شود، مرسولات خود را در سیستم تیپاکس پیگیری کند. هزینه جهت ارسال مرسولات با پست تیپاکس بر اساس وزن و ابعاد مرسوله محاسبه می شود. به طور کلی در شرکت تیپاکس جهت ارسال مرسولات سه نوع تعرفه وجود دارد: تعرفه شهرهای نزدیک، تعرفه شهرهای دور و تعرفه حمل به صورت اکسپرس ( تعرفه برای شهرهای کیش، قشم، بندر امام خمینی، عسلویه، چابهار و ماهشهر به صورت اکسپرس محاسبه می شود).

 

ارسال مرسولات با پست تیپاکس چه مزیت هایی دارد؟

  • بسته بندی مرسولات مطابق با استانداردهای تعریف شده پست
  • امکان پیگیری مشتری از لحظه تحویل بسته به شرکت در مبدا تا دریافت بسته توسط گیرنده در مقصد
  • در مناطقی که پست تیپاکس شعبه فعال ندارد امکان ارسال مرسوله با پرداخت هزینه از طرف مشتری امکان پذیر است
  • مرسوالاتی که با تیپاکس ارسال می شوند تحت پوشش بیمه این شرکت قرار گرفته و اگر در زمان ارسال مرسولات خسارتی به بسته وارد شود، جبران خسارت از طرف شرکت پس از طی مراحل مربوطه انجام می شود .
  • شرکت تیپاکس سرویس هایی را مخصوص کارخانجات، شرکت ها و تجار در نظر گرفته است.

 تیپاکس

سرویس پرداخت در محل و سرویس درب به درب از خدمات ویژه شرکت دانا حمل می باشد که می توانید از طریق سایت و یا اپلیکیشن درخواست خود را ثبت نمایید.

 

تفاوت های تیپاکس با پست پیشتاز

یکی از تفاوت های پست تیپاکس با پست پیشتاز، داشتن تعرفه متفاوت برای فواصل دور و نزدیک در سیستم تیپاکس است. این تفاوت را می توان یکی از معایب تیپاکس نسبت به سیستم پست پیشتاز دانست. زیرا برای فواصل دور نسبت به پست پیشتاز مشتری باید هزینه بیشتری پرداخت کند. از آنجا که هزینه در سیستم تیپاکس براساس وزن مرسوله محاسبه می شود، بنابراین اگر بسته مرسوله وزن کمتر از یک کیلو گرم دارد از نظر اقتصادی بهتر است بسته با پست پیشتاز ارسال شود.

 

نحوه ارسال مرسولات از طریق تیپاکس

اگر بسته ای برای ارسال داریم و می خواهیم این بسته را از طریق تیپاکس به مقصد ارسال کنیم، اولین کار این است که با یکی از شعب تیپاکس در شهر خود تماس بگیریم. اگر شماره ای از شعب تیپاکس شهر خود ندارید می توانید این شماره را از مرکز 118 بگیرید. پس از تماس با شرکت، یکی از کارمندان شرکت در محل مورد نظر حاضر شده و بسته را دریافت می کند. البته شما می توانید خودتان به صورت حضوری به نمایندگی تیپاکس در شهر خود مراجعه کرده و بسته خود را تحویل دهید. علاوه بر این روش ها، پست با تیپاکس در جهت خدمات بهتر به مشتریان خود اپلیکیشنی را به نام My Tipax ارائه داده است. از طریق این برنامه نیز می توان برای ارسال مرسولات اقدام کرد.

 

ارسال مرسولات با پست تیپاکس چقدر طول می کشد؟

ارسال مرسوله و دریافت آن در مقصد توسط گیرنده با استفاده از پست تیپاکس حداقل دو روز طول می کشد. البته ممکن است با توجه به دوری مسیر دریافت بسته ای در مقصد 3 تا 5 روز کاری زمان ببرد. بسته بندی مرسوله می تواند توسط خود مشتری یا توسط کارمندان تیپاکس انجام شود.

 

پرداخت هزینه تیپاکس بر عهده چه کسی است؟

هزینه پست تیپاکس برای مرسوله می تواند توسط فرستنده یا گیرنده پرداخت شود. این موضوع در زمان ارسال مرسوله مشخص می شود. اگر بسته ای به شهری ارسال شود که آن شهر نمایندگی تیپاکس وجود نداشته باشد تمامی هزینه های ارسال و دریافت بر عهده فرستنده است.

اپلیکیشن تیپاکس

اپلیکیشن مای تیپاکس (My Tipax)

اپلیکیشن پست تیپاکس با نام مای تیپاکس روشی جهت برقراری ارتباط آنلاین با شرکت تیپاکس است. پس از نصب این اپلیکیشن بر روی موبایل، مشتریان می توانند خدمات این شرکت اعم از ثبت مرسوله، پیگیری سفارشات و عملیات ارسال تا دریافت در مقصد را انجام دهند. یکی از قابلیت های این اپلیکیشن محاسبه مبلغ کرایه به صورت آنلاین است. برای این کار باید مشخصاتی همچون نام فرستنده و گیرنده، آدرس مبدا و مقصد و وزن مرسوله را در اپلیکیشن و دیگر جزییات بسته را وارد کنیم. پس از محاسبه مبلغ کرایه مشتری می تواند این مبلغ را بصورت آنلاین از طریق کارت های بانکی پرداخت کند. بعد از انجام این کارها، در زمان ممکن یکی از ماموران تیپاکس ، در محل حاضر و بسته را از شما تحویل می گیرد.

 

ساعات کاری شعب تیپاکس به چه صورت است؟

در شهر تهران، تمامی شعب تیپاکس در روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر و در روزهای پنج شنبه از ساعت 9 تا 1 بعدازظهر به فعالیت می پردازند. در سایر شهرستان ها نمایندگی ها در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 1 بعدازظهر و در شیفت عصر از ساعت 4 تا 8 شب و در روزهای پنج شنبه از ساعت 9 تا 1 بعدازظهر فعالیت می کنند.

 

خدمات دانا حمل

سرویس درب به درب، پرداخت آنلاین، بسته‌بندی استاندارد و نگه‌داری در انبار از اصلی‌ترین خدماتی است که شرکت دانا حمل به مشتریان خود عرضه می‌کند. این خدمات باعث می‌شود که مرسوله در کمترین زمان و به امن‌ترین شیوه به دست افراد می‌رسد. همچنین افراد می‌توانند پس از دریافت بسته خود درب منزل و اطمینان از سالم بودن آن، هزینه پست را پرداخت کنند. هرچند که شرکت دانا حمل با بسته‌بندی‌های استاندارد، بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

دیدگاه ها

(1) نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان

افتخار میکنیم میزبان بهترین ها هستیم